School Name Goes Here

About the College Academics Student Life Visiting Admissions Scholarships and Aid Facts & Figures myGettysburg
2013 NCAA Division III East Region Wrestling Tournament
WR_Regional_View

Hosted by Gettysburg College
Bream Gymnasium
Gettysburg, Pa.

Saturday, March 2



Participating Teams

Wrestling NCAA East Regional Gallery
Centenary College
Delaware Valley College
Gettysburg College
Hunter University
Johns Hopkins University
King's College
McDaniel College
Merchant Marine Academy
Mount Saint Vincent College
Muhlenberg College
New York University
University of Scranton
Stevens Institute of Technology
The College of New Jersey
Ursinus College
Washington & Lee University
Wilkes University
Yeshiva University


Schedule*

Friday, March 1
TBD - Practice
7:00 p.m. - Coaches seeding meeting

Saturday, Feb. 25
6:00 a.m. - Facility Opens
7:00 a.m. - Skin Check/Weigh-ins (Hauser Fieldhouse)
9:00 a.m. - Preliminary and First Rounds (Four Mats)
Championship quarterfinals/Consolation First and Second Rounds (Four Mats)
Championship Semifinals and Consolation Third Round (Four Mats)
Consolation Semifinals (Four Mats)
Championship, Third-place, and Fifth-place Matches (Three Mats)
Conclusion


*All competitions will take place inside Bream Gym. Teams will meet in Hauser Fieldhouse.

Food and beverages are not permitted in Bream Gym.

Ticket Prices
Adult: $5
Student/Senior: $4
Child (Ages 2-12): $3

Regional Preview

Starting Brackets

Complete Results

Final Brackets (PDF)


Top Finishers (Top three advance to NCAA Championships)
Weight 125 133 141 149 157 165 174 184 197 285
First Charlie Frankel (DVC) Brandon Jones (NYU) Paul Marcello (JHU) Mike Polizzi (SIT) Chris Burdge (CC) Joey Favia (SIT) Zach Thomson (GC) Brian Broderick (TCNJ) Aaron Karns (DVC) Joseph Zitone (CC)
Second Chris Donaldson (UC) Ryan O'Boyle (MDC) Dale Fava (DVC) Mark Hartenstine (WU) Kris Krawchuck (WU) John Darling (DVC) Zach Zotollo (TCNJ) Patrick Sheehan (NYU) Musa Dereese (HC) Joe Camlin (MDC)
Third Paul Bewak (JHU) Zach Huxford (CC) Cory Vernon (CC) Emmanuel Ajagbe (DVC) Brandon Yeik (MMA) Owen Vernon (CC) Dallas Winston (DVC) Shane Stark (KC) Matt Transue (WU) William Fletcher (WU)
Fourth Jaydon Rice (HC) Ray Yagloski (JHU) Dylan Thorsen (TCNJ) Craig Montgomery (CC) Logan Yox (MDC) David Rice (NYU) Kevin Dufresne (CC) Kyle Spangler (JHU) Sabino Galassi (NYU) Kevin Poplaski (GC)
Fifth Guesseppe Rea (WU) Ryan Wilson (SIT) Chris Gogatz (HC) Matt DiGiovanni (NYU) Richie Jasinski (UC) Nathan White (WU) Mike Williams (UC) Eric Bach (WU) Tyler Russell (MMA) Mike Boardman (DVC)
Sixth Anthony Geiger (SIT) Myzar Mendoza (WU) Jeff Peterson (WU) Henry Stauber (JHU) Gabriel Gleason (NYU) Tommy Desir (KC) Josh Miller (MMA) Dan Manganaro (UC) Christian Psomas (UC) Anthony Chu (NYU)














Outstanding Wrestler Award
Mike Polizzi (149), Stevens Institute of Technology

Team Standings

Centenary 109.5
Delaware Valley 108
Wilkes   106.5
NYU 86
Ursins 68.5
TCNJ 67
Johns Hopkins 64
Stevens 60
Mcdaniel 49
Merchante Marine 47
Hunter 42
Gettysburg 31
Kings 29
Scranton 10.5
Muhlenberg 5.5
Washington & Lee 4.5
Mt. St. Vincent 3

 
Photo coverage of the event will be provided by David Sinclair. Questions and inquiries can be directed to www.davidsinclair.org.


Contact Information

Susan Fumagalli (Associate Athletic Director), Championship Director
Andy Vogel, Head Wrestling Coach
Mike Cantele, Head Athletic Trainer

Corey Jewart, Associate Director of Athletic Communications

Visitor Information


Directions to Campus | Campus Map | Dining and Travel